نگارش طرح توجیهی

انجام مطالعات امکان سنجی

(طرح توجیهی فنی و اقتصادی)

شرکتها، سازمان‌ها، موسسات مالی و سرمایه‌گذاری و بانکها به منظور بررسی و تصمیم گیری در خصوص جنبه‌های مختلف اقتصادی، فنی و مالی طرح‌ها و پروژه های پیشنهادی، طی مراحل مختلف پیش از سرمایه‌گذاری و اجرای آنها، نیازمند انجام هر یک از مطالعات فوق می باشند. این فرآیند از مطالعه فرصت در مراحل بسیار ابتدایی پیش سرمایه‌گذاری آغاز و تا تدوین طرح‌های تجاری در مراحل نهایی سرمایه‌گذاری و اجرای طرح ادامه می یابد. این مطالعات مانند چراغی افق را بر روی مجریان و سرمایه گذاران طرح‌ها یا پروژه‌ها روشن نموده و از این طریق صاحبان سرمایه میتوانند قبل از اجرای طرح‌ها نسبت به جنبه‌های مختلف توجیه‌پذیری، ریسک‌ها، مسائل و موانع پیش روی و الزامات، اطلاعات و چشم‌انداز روشنی کسب نمایند. مطالعات طرح توجیهی در سه فاز انجام می شود که به شرح ذیل خواهد بود:

طرح توجیهی

بخش های مختلف طرح توجیهی فنی- اقتصادی

:: فاز مطالعات اقتصادی (بازار)

بررسی محصول و الزامات آن از دید مشتریان، موارد کاربرد و بازارها، امکان تامین مواد اولیه، قیمت فروش در بازارهای داخلی و خارجی، عرضه و تقاضای داخلی و خارجی محصول در گذشته و پیش‌بینی آینده، تعیین شکاف بازار و سهم قابل کسب، راهبردهای ورود و نفوذ در بازار.

:: فاز مطالعات فنی

بررسی الزامات فنی و تکنولوژیکی محصول و استانداردها در بازارهای هدف، فرآیندهای تولیدی، ماشین‌آلات و دانش فنی مورد نیاز، سایر زیرساخت‌های مورد نیاز شامل زمین، محوطه سازی، ساختمان، تاسیسات، تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی، مواد اولیه مصرفی، ساختار سازمانی و نیروی انسانی مورد نیاز در دوران ساخت و بهره‌برداری، زمانبندی اجرای طرح و ارزیابی خطرات و ریسک های فنی.

:: فاز مطالعات مالی

بررسی میزان سرمایه‌گذاری، درآمدهای حاصل از فروش، هزینه‌های دوران بهره‌برداری طرح، تعیین نحوه و مدل تامین مالی، محاسبه شاخص‌های مالی و اقتصادی طرح نظیر دوره بازگشت سرمایه، نرخ بازده داخلی (IRR)، خالص ارزش فعلی (NPV) و…، پیش‌بینی جریان نقدی، صورتحساب سود و زیان، ترازنامه و…، تحلیل حساسیت شاخص های اقتصادی در برابر نوسان پارامترهای مختلف، ارزیابی خطرات و ریسک های مالی و نتیجه‌گیری.

مطالعات امکان‌سنجی(طرح توجیهی) تهیه شده در این مجموعه بر اساس استاندارد UNIDOبوده و از نرم افزار کامفار Comfar III استفاده می‌شود.

 

جهت سفارش طرح توجیهیی لطفا با شماره های مجموعه تماس حاصل فرمایید . از انتخاب شما کمال تشکر را داریم.